ត្រីពូជនិងត្រីកម្រប្រឈមទៅនឹងការផុតពូជខណៈការនេសាទខុសច្បាប់ក្នុងរដូវត្រីពងកើត មានពេញបន្ទុកគ្មានសមត្ថកិ
ដោយៈ កងសាន់ដារា ខេត្តក្រចេះ ថ្ងៃទី 27 ខែ 06 ឆ្នាំ 2014 វេលាម៉ោង 11:57 នាទី ចំនួនអានៈ 2333
ប្រភេទត្រីពូជនិងត្រីកម្រជាច្រើនប្រភេទកំពុងញាំញីផ្តាច់ពូជដោយក្រុមអ្នកនេសាទប្រើប្រាស់នូវឧបករណ៏ខុសច្បាប់ពិសេសនៅរដូវត្រីពងកូនបទល្មើសហាក់មានសន្ទុះចេះតែកើនឡើងពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ហើយបទល្មើសនេះចេះមានភាពរលូនរហូត គ្មានការទប់ស្កាត់ និងការចុះបង្រ្កាបពី សមត្ថកិច្ចជំនាញឡើយ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​​ ពូជត្រីសំខាន់ៗរួមទាំងជីវចំរុះគ្រប់ប្រភេទ ត្រូវការចាំបាច់រស់នៅទីកន្លែង​​ អំណោយផលដែលអាចធ្វើឲ្យវារស់នៅ​​ បន្តពូជបានដូចជាតំបន់ដែលមាន ទឹកថ្លា​ ថ្ម ព្រៃឈើ​ ដុះតាមបណ្តោយ មាត់ទន្លេ និងកោះជាច្រើន ដែលយើងដឹងហើយថាមានតែនៅ ស្រុកសំបូរ ខេត្តក្រចេះ ផ្តល់អំណោយផលដល់ពពួកត្រីទាំងនោះ ផ្សោតជាដើម រីឯត្រីដែលនេសាទត្រី​ ដូចជា ត្រីក្អែកពូក ត្រីកេះ ត្រីអំបូង កញ្ចុះចេក ត្រីពោ ឆ្លាំង ឆ្កោក និងត្រីរាហ៊ូរ។
ត្រីទាំងនោះមិនអាចគេចផុតដោយស្រួលនោះទេពីក្រុមអ្នកនេសាទខុសច្បាប់ ដែលប្រើប្រាស់ឧបករណ៏ទាន់សម័យដូចជា ឧបករណ៏ឆក់ក្តៅ និងឆក់ ត្រជាកក់ សំដៅលើត្រីអត់ស្រកាឬការបណ្តែតមោងក្រឡាធំជាដើម។
លោក សាធ ពិន នាយរដ្ឋាបាលជលផល បានអះអាងបញ្ជាក់ តាមទូរស័ព្ទថា ព្រោះតែឆ្មាំគោលដៅ ជាប់រវល់ទៅប្រជុំចំនួន៤ថ្ងៃ ទើបបណ្តាលឲ្យត្រីរាប់ពាន់ត្រូវបានគេនេសាទធ្វើសារាចរចេញពី ស្រុកសំបូរ បានដូច្នេះ។
ប្រភពពីប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងស្រុកសំបូរ បានបានរាយការណ៏ ឲ្យអ្នកពត៏មានយើង នៅថ្ងៃទី២៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៤នេះថា មានអ្នកដើរកត់ឈ្មោះឈ្មួញ អ្នករកស៊ីបណ្តែតមោងធំៗ ពិសេសគឺសំដៅលើអ្នកនេសាទខុសច្បាប់តែម្តង ម្នាក់ចំនួន១លាន​រៀល ក្នុងមួយខែៗឲ្យទៅមន្ត្រីជំនាញ ប្រចាំគោលដៅខាងលើ ទើបក្រុមអ្នកនេសាទទាំងនោះ អាចដំណើរការបានដោយរលូន និង គ្មានការបង្រ្កាប។
ជុំវិញករណីនេះ លោក តាំង សាមេតប៉ុណ្ណាវឌ្ឍ ទទួលបន្ទុកជានាយរងខ័ណ្ឌជលផល និងនាយកដ្ឋានគ្រប់គ្រងអភិរក្សផ្សោត គ្រប់គ្រងចាប់ពីនោះត្រង់ឡើងទៅលើនោះ អះអាងតាមទូរស័ព្ទថា លោកសុំមិនធ្វើការអធិប្បាយច្រើនទេ លោកនឹងដឹកនាំកម្លាំង ស្រាវជ្រាវរកទីតាំងបទល្មើសឆក់ត្រីជាប្រចាំនេះ ពិសេសក្នុងរដូវវស្សា រដូវត្រីពងកូន ដែលជារដូវហាមឃាត់៕
អារីណាក្លឹប​ជា​ទី​តាំង​សម្រាប់ក្រុម​ក្មេង​ទំនើងបើក​ឆាក​ប្រ​យុទ្ធគ្នាជា​រៀង​រាល់យប់    អាន2047ដង ចូរស្តាប់ ទឹកភ្នែកម៉ែខ្ញុំ   អាន2094ដង លោកឈាងវុន ខលទូរស័ព្ទមកចាងហ្វាងកម្ពុជាសុវណ្ណភូមិសុំអោយបកស្រាយរឿងប្រវត្តិថា ជាចោរលួចឡាន...    អាន3643ដង លោក ​គង់​ គឹម​នី​ អភិ​បាល​ស្រុក​ស្នូល​ចាប់​ខ្លួន​អ្នក​កា​សែត​ដើម្បី​ជា​ថ្នូ​នឹង​កញ្ចប?...    អាន1518ដង ក្មេងស្រីអាយុ១៤ឆ្នាំត្រូវបានឃាតករំ​លោភ​រួច​សំ​លាប់    អាន1938ដង អភិបាល​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​ ព្រមាន​ប្រធាន​មន្ទីរ​ទេសចរណ៍​ខេត្ត​ពី​ភាពមិនច្បាស់លាស់​កា?...    អាន2522ដង រួមភេទគ្រាដំបូងខាងស្រី មានអារម្មណ៍យ៉ាងម៉េច?   អាន7405ដង សមត្ថកិច្ច និង តុលាការចុះឆែកឆេរកន្លែងកែឆ្នៃរថយន្តខុសបច្ចេកទេស តែត្រូវបានលោកផ្កាយបីនៅក?...    អាន2202ដង ព្យាករណ៍កម្ពស់ទឹកជំនន់ថ្ងៃទី២៥ខែតុលាឆ្នាំ២០១២   អាន1721ដង ជនជាតិវៀតណាម២៣នាក់ ត្រូវបានចាប់បញ្ជូន ទៅស្រុកកំណើតវិញ   អាន2380ដង
សមត្ថកិច្ចចំរុះ ចុះបង្រ្កាបទីតាំងស្កុកឈើរបស់ជនជាតិយួន២កន្លែងធំៗនៅក្រុងបានលុង កន្លែងស្កុក​ឈើ​របស់ជនជាតិយួន​២កន្លែង​ធំៗ នៅក្រុង​បានលុង​ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​ចំរុះរបស់​ខេត្ត​ចុះ​បង្រ្កាប ដែល​ដឹក​នាំ​ដោយ លោក ជាសុភ័ក្រ្ក ព្រះរាជអាជ្ញារង​នៃ​សាលាដំ​បូង​ខេត្ត ​កាល​ពី​ថ្ងៃទី១៨​ ខែមេសា ឆ្នា...Read more
យីហ៊ឺ ហាយប៊ី បបែល ក្លែងក្លាយជាច្រើន ត្រូវបានសម្ថកិច្ចបង្រ្កាប យីហ៊ឺ​សិប្បនិម្មិត ​រួម​ទាំង​បបែល​ ប្រមាណ​ជិត​២០០​គីឡូក្រាម​ ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​នៃ​អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ស្រុក​សង្កែ​ធ្វើការ​ឃាត់​បាន​ជា​បន្តបន្ទាប់​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី១០ ​ខែ​កក្កដា ​ឆ្នាំ​២០១៥ ​វេលា...Read more
ពលរដ្ឋសហគមន៍កាណូតទេសចរណ៍ឃុំកំពង់ភ្លុគលើកគ្នាមកតវ៉ាថា ក្រុមហ៊ុនស៊ូជីងនៅតែមិនគោរព សជណ របស់រដ្ឋាភិបាល ដោយអោយបុគ្គលិកព្យាយាម មកដាក់បញ្ជរលក់សំបុត្រដដែល ប្រ​ជា​ពល​រដ្ឋ​២៥០គ្រួសា នៅ​ឃុំ​កំពង់ភ្លុគ បាន​លើក​គ្នា​មក​តវ៉ានៅ​ចំ​ណុច​ភូនិ​កំ​​ពង់​ថ្កូវ ឃុំ​មាន​ជ័យ​ ស្រុក​បាន​សាទបាគង តាំង​ពី​ម៉ោង​៩ព្រឹក​រហូត​ដល់​ល្ងាច​ថ្ងៃទី១០ ខែ​មិ​ថុ​នា​ ឆ្នាំ២០១៥ ដោយពួកគាត់...Read more
ឧញ្ញាសេះហោះម្នាក់ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចឃាត់ខ្លូនបញ្ជូនទៅតុលាការ ចៅ​ក្រមសាលាដំបូងខេត្តរតនគិរី លោក ស្រីជ័យ មាលា បានចេញដីការ​ឃាត់ខ្លួន​បុរស​ម្នាក់​ដែល​តាំង​ខ្លួន​ជា​ឧកញ៉ា។​ ការឃាត់ខ្លួនជន​សង្ស័យនេះដោយកម្លាំងកងរាជ​អាវុធហត្ថមូល​ដ្ឋាន​ក្រុង​បាន​លុង នៅ​...Read more
ជំងឺល្មោភស្រា គេ​សង្គេត​ឃើញ​ថា នៅ​ប្រ​ទេស​កម្ពុជានាពេល​បច្ចុប្បន្ន ប្រជា​ពល​រដ្ឋ​ភាគ​ច្រើន​កំពុង​តែ​ពុលវីវគ់ ឈ្លគ់វង្វេង​ជាមួយគ្រឿង​ស្រវឹង ដោយ​រួម​បញ្ចូល​ទាំង​យុវវ័យ សិស្សសាលា ទាំងស្រី​ទាំង​ប្រុស។ ស្រាបៀរ ស្រាដប​ ប...Read more
បទល្មើសនេសាទកើតពេញខេត្តសៀមរាប លោក ព្រិនសាវិន នាយខណ្ឌជលផលធ្វើមិនដឹង មានសេចក្តីរាយការណ៍មកថា បទល្មើស​នេសាទ​គ្រប់​ប្រភេទ​ និង​ឧបករណ៍​នេសាទ​ល្មើស​ច្បាប់​មាន​ដូចជា៖​ប័រ​​ ​អ៊ុយ​ រុញ​ស៊ី​ប​ ​អូស​អួន​ ​អូស​យ៉ាំង​កាវ​ ​សាច់​ស្បៃ​ម៉ុង​ក្រឡា​ញឹក​ជាដើម កំពុង​កើតមាន​ដូច​ភ្លៀងរលឹម...Read more
អ្នកគ្រប់គ្រង​អគ្គីសនី​ខេត្ត ចែកចាយអគ្គីសនីមិនមានតម្លាភាពបន្ទាប់ពីខ្យល់វាយបាក់បង្គោលភ្លើងនៅស្រុកក្រលាញ់២៦ដើម ពលរដ្ឋ​ខេត្ត​សៀមរាប​​បាន​ធ្វើ​ការ​រិះ​គន់ធ្ងន់ៗថា អ្នក​គ្រប់គ្រង​អគ្គី​សនីខេត្តបានធ្វើការ​​ចែក​ចាយ​ភ្លើង​មិន​មាន​តម្លា​ភាព​បន្ទាប់​ពី​ភ្លើង​បាន​ដាច់ ដោយ​សាខ្យល់​បក់លាយភ្លៀង​បណ្តាល​អោយ​បង្គោល​ភ្លើង​បាន...Read more
ផ្អើលពលរដ្ឋរាប់ពាន់នាក់ទៅមើលខ្មោចស្លាប់ហើយរស់ឡើងវិញ ក្រុម​ប្រ​ជា​ពល​រដ្ឋ​រាប់​ពាន់​នាក់​បាន​ផ្អើល​ឈូឆរ​ទាំង​ប្រុស​ទាំ​ង​ស្រី ភ្លូក​ទឹក​ភ្លូកដី នាំ​គ្នា​ទៅ​មើល​សាក​​សព​ស្រ្តី​ម្នាក់ឈ្មោះ ចាន់ធាន អាយុ២៣ឆ្នាំ ដែល​បាន​​ស្លាប់នៅ​មន្ទី​ពេទ្យ​ខេត្ត​កាល​ពី​ថ្ង...Read more
ពលរដ្ឋ៖ រាជរដ្ឋាភិបាល និងក្រសួងទេសចរណ៍ គួរតែបញ្ឈប់អាជីវកម្មជួលកង់ជួលម៉ូតូអោយភ្ញៀវទេសចរណ៍បរទេស បើចង់អោយពលរដ្ឋខ្មែរមានជីវភាពធូធា កម្ពុជាជាប្រទេសដែល​កំពុងអភិវឌ្ឈន៍​បែបជំហ៊ាន​គីញគគ់ នេះ​បើ​យោង​តាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​នាយក​យក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ ហ៊ុនសែន ហើយ​គេ​សង្កេត​ឃើញ​ថា មាន​ប្រ​ជា​ពល​រដ្ឋ​កម្ពុជា​ជាច្រើន​សែន​នាក់​អត់​ការ​ងារ​ធ្វើ​បានធ...Read more