សិប្បកម្មឈ្មោះ ទូ ហៀង (យាយម៉ាប់)កំពុងក្លាយទៅជាទីតាំងស្តុកឈើនិងលក់ឈើប្រណិតនៅក្នុងឃុំមេម៉ង់ ស្រុកកែវសីមា ខេត្តមណ្ឌលគីរី ហើយក៏ជាជើងខ្លាំងល្បីឈ្មោះបោះសំឡេងជាច្រើនឆ្នាំមកហើយខាងរកស៊ីឈើប្រណិត តែពុំដែលឃើញមានសមត្ថកិច្ចជំនាញឬស្ថាប័នពាក់ពន្ធ័ ណាចុះពិនិត្យនិងបង្ក្រាបម្តងណាឡើយ បើទោះបីជាដឹងថាស្ត្រីរូបនេះប្រកបអាជីវកម្មគ្មានច្បាប់ក៏ ដោយ។
ប្រភពពីប្រជាពលរដ្ឋនិងសហគមន៍ជាច្រើនបានបង្ហើបឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៤នេះថា សព្វថ្ងៃនេះយាយម៉ាប់មានសិប្បកម្មលក់ឈើ និងកែច្នៃឈើទ្រង់ទ្រាយធំគ្មានច្បាប់នៅឃុំមេម៉ង់ស្តុកឈើប្រណិតមានមុខកាត់ធំៗកែច្នៃលំៗរួចដឹកជញ្ជូនចូលខេត្តទាំងឈើកែច្នៃទាំងឈើមូលនិងឈើជ្រុងធំៗតាមរយៈអាបង្កុងធំរថយន្តកែច្នៃនិងរថយន្តឡង់គ្រីស័រហើយគេមិនដែលឃើញជំនាញមេព្រៃឬសមត្ថកិច្ចណាហ៊ានទៅអើតឈ្ងោគមើលឥវ៉ាន់របស់យាយម៉ាប់ឡើយ មិនដឹងថាយាយម៉ាប់ថ្វាយសំណែនក្នុងមួយខែប៉ុន្មានឡើយដល់អស់លោកអន្ត្រីៗក្នុងខេត្តនោះទៅបានជាយាយម៉ាប់ក្អេងក្អាងបែបនេះ មិនតែប៉ុណ្ណោះយាយម៉ាប់ក៏មានដឹកឈើប្រណិតចេញទៅកាន់ខេត្តក្រចេះផងដែរ។
ប្រភពច្បាស់ការមួយបានទម្លាយថា ក្នុងមួយខែៗយាយម៉ាប់បានចំណាយប្រាក់រាប់ពាន់ដុល្លារ ដើម្បីបង់ ឲ្យមន្ត្រីជាច្រើនស្ថាប័នមានដូចជា នគរបាលសេដ្ឋកិច្ចខេត្តក្រសួង នគរបាលស្រុក ប៉េអឹមស្រុក មន្ត្រី បរិស្ថាន ពិសេសគឺអស់លោកមេព្រៃតែម្តង មិនសែនព្រេនឲ្យអស់លោកទាំងនេះបានដិតដល់ទេច្បាស់ មិនបាន១ម៉ោងទាន់ឡើង អាជីវកម្មរបស់គាត់គឺត្រូវបិតទ្វានិងសមត្ថកិច្ចចុះបង្ក្រាបដេញចាប់ប្រផាប់ ប្រភីងជាក់ជាមិនខាន។
ប្រជាពលរដ្ឋនិងសហគន៍ជាច្រើន សំណូមពរដល់លោក អេង ប៊ុនហៀង អភិបាលខេត្តមណ្ឌលគីរី ដែលជាអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច បើលោកពុំជាប់ពាក់ពន្ធ័រឿងផលប្រយោជន៍ រឿងបទល្មើសព្រៃឈើនេះ ទេ លោកគួរមានវិធីទប់ស្កាត់ផង បើនៅតែធូរលុងបែបនេះព្រៃឈើដ៏ស្អាតក្នុងខេត្ត មួយនេះនឹងក្លាយជាវាលរហោដ្ឋានមិនខានឡើយ ហើយរាល់ថ្ងៃនេះមន្ត្រីគោលដៅរបស់លោកទំនងជាខ្លាចឥទ្ធិពលដុល្លារបស់ ឈ្មួញ ឬមួយឈ្មួញរកស៊ីកាប់ឈើ ដឹកឈើខុសច្បាប់មានខ្សែធំអន្តរាគមន៍ ទើបគ្មាននរណាហ៊ានបង្ក្រាបបែបនេះ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការចោទប្រកាន់ខាងលើនេះអ្នកយកព័ត៌យើង មិនអាចសុំការបំភ្លឺពីឈ្មោះ ទូ ហៀង (ហៅយាយម៉ាប់)បានទេ។
ជុំវិញករណីនេះ លោក សំរ៉ង ឌីវិចិត្រ នាយកដែនជម្រោកសត្វព្រៃភ្នំព្រិចខេត្តមណ្ឌលគីរី កម្ពុជាសុវណ្ណភូមិ មិនអាចសុំការអធិប្បាយបានទេ ព្រោះទូរសព្ទ័មិនអាចទំនាក់ទំនងបានឡើយ៕