ស្ត្រីរងអយុត្តិធម៌ពីររូប ប្តឹងចៅក្រមម្នាក់និងក្រឡាបញ្ជីម្នាក់ទៅក្រសួងយុត្តិធម៌
ដោយៈ ផ្លុងរ៉េត ខេត្តសៀមរាប ថ្ងៃទី 16 ខែ 10 ឆ្នាំ 2024 វេលាម៉ោង 10:15 នាទី ចំនួនអានៈ 1810
ខេត្តព្រះវិហារ៖ លោកចៅក្រមម្នាក់​ និងក្រឡាបញ្ជីម្នាក់ទៀតនៃសាលា​ដំបូងខេត្តព្រះវិហារ​ ត្រូវបានស្ត្រីពីររូបដែលរង​អយុត្តិធម៌ក្នុងរឿងវិវាទដីធ្លី សម្រេចចិត្តដាក់ពាក្យប្តឹងទៅក្រសួងយុត្តិធម៍ ដើម្បីមានវិធានការផ្លូវច្បាប់ករណីលោកចៅក្រម និងលោកក្រឡាបញ្ជីលាក់បាំងឯកសារភស្តុតាងក្នុងសំណុំរឿង និងសាក្សី។
ស្ត្រីដែលជាដើមបណ្តឹងទី១ឈ្មោះ ទួន ចន្រ្ទា​ អាយុ​៥០​ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិតាភុល សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងខេត្តសៀមរាប។ ស្រ្តីទី២ឈ្មោះ អៀង ងីម​ អាយុ៥៥ឆ្នាំ មានទីលំនៅភូមិចុងកៅស៊ូ សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុង-​ខេត្ត​សៀមរាប។
ចំណែកចៅក្រមស៊ើបសួរនៃសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ ដែលត្រូវស្ត្រីទាំងពីរខាងលើប្តឹងមានឈ្មោះ ជឹម សូជាថា ភេទប្រុស ​និងក្រឡាបញ្ជីឈ្មោះ កែវ បុលសម្បត្តិ​ ភេទប្រុស។
យោងតាមពាក្យបណ្តឹងនៅក្រសួងយុត្តិធម៌ លេខៈ798 ម៉ោង8និង50នាទី ចុះថ្ងៃទី២៣ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០២៤ របស់ស្ត្រីពីររូបខាងលើ​បាន​បង្ហាញថា​ សុំប្តឹងឈ្មោះ ជឹម សូជាថា ភេទប្រុស​ជាចៅក្រមស៊ើបសួរនៅសាលា​ដំបូងខេត្តព្រះវិហារ និងសុំប្តឹងឈ្មោះ កែវ បុលសម្បត្តិ​ ភេទ​ប្រុស​ ជាក្រឡាបញ្ជីនៅសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ។ ពាក់ពន្ធ័ករណីមិនកោះហៅសាក្សី និងបានដកពាក្យបញ្ចូលសាក្សីរបស់នាងខ្ញុំចេញពីសំណុំរឿង​ ដើម្បីលាក់បាំងសាក្សីរបស់នាងខ្ញុំក្នុងការស្វែងរកយុត្តិធម៍។ យោងតាមសំណុំ​រឿងព្រហ្មទណ្ឌលេខៈ៤៦៣ ចុះថ្ងៃទី១៨ ខែតុលាឆ្នាំ ២០​២៣​ របស់អយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ​។
លិខិត​បញ្ជាក់ថា​ កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកុម្ភ: ឆ្នាំ២០២៤ នាងខ្ញុំបានដាក់ពាក្យបញ្ចូលសាក្សីដែលមានវាយត្រាលេខចូល៥៤៥ រដ្ឋបាលសាលាដំបូងត្រឹមត្រូវ ក្នុងកម្មវត្ថុបញ្ចូលសាក្សីចំនួន០៥រូប​ដើម្បីអោយចៅក្រមស៊ើបសួរកោះហៅមកសាកសួរជាប្រយោជន៍ដល់នាង​ខ្ញុំស្វែងរកយុត្តិធម៍ និងភាពត្រឹមត្រូវក្នុងសំណុំរឿងព្រហ្ម​ទណ្ឌលេខៈ៤៦៣របស់អយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ។ ផ្ទុយទៅវិញសំណុំរឿងលេខៈ៤៦៣ ចុះថ្ងៃទី១៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ របស់អយ្យការសាលាដំបូងខេត្តព្រះវិហារ​ លោកក្រឡាបញ្ជី កែវ បុលសម្បត្តិ និងចៅក្រម ជឹម សុជាថា មិនបានកោះហៅសាក្សីរបស់នាងខ្ញុំទៅសាកសួរនោះទេ ថែមទាំងដកលិខិតសុំបញ្ចូលសាក្សីរបស់នាងខ្ញុំចេញ​ ហើយបញ្ជូនរឿងទៅចៅក្រមជំនុំ​ជម្រះតែម្តង ក្នុងចេតនាអោយចៅក្រមជំនុំជម្រះភាន់​ច្រឡំ។
ក្រៅពីខ្លឹមសារក្នុងពាក្យបណ្តឹង លោកស្រី ទួន​ ចន្ទ្រា​ ក៍បានអោយដឹងតាមប្រពន្ធ័តេឡេក្រាមថា រឿងរ៉ាវបានកើតឡើងលើដីជម្លោះក្នុងភូមិស្រយង់ខាងជើង ឃុំស្រយង់​ ស្រុកគូលែន​ ក្នុងខេត្តព្រះវិហារ ហើយរូបគាត់​(ទួនចន្រ្ទា)​បានរកសាក្សីពីទីតាំងកើតហេតុដាក់ជូនតុលាការសម្រាប់ផ្តល់ព័ត៍មានពិត ប៉ុន្តែលោកចៅក្រមនិងក្រឡាបញ្ជីខាងលើ មិនកោះហៅសាក្សីទាំងនោះទៅសាកសួរទេ​ បែជាទៅហៅសាក្សីដែលនៅភូមិនិងឃុំផ្សេងសួរនាំទៅវិញ។ទង្វើរបស់មន្ត្រីតុលាការ​ ខេត្តព្រះវិហារទាំងពីរូបខាងលើ គឺត្រូវបានគេសង្ស័យថាមានគំនិតទុច្ចរិតនិងមានចេតនាលាក់បាំងព័ត៍មានដើម្បីអោយតុលាការដាក់ទោសកំហុសមកលើរូបគាត់(ទួន​ចន្រ្ទា) ។
លោកស្រីទួន​ចន្រ្ទា​ បញ្ជាក់ថាក្រោយពេលផ្សព្វផ្សាយព័ត៍មាននេះហើយ ប្រសិនបើភាពយុត្តិធម៍នៅតែមិនមានចំពោះលោកស្រីទេនោះ លោកស្រីនឹងមិនថយ​ក្រោយឡើយ គឺបន្តប្តឹងទៅអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុក​រលួយ(ACU)​រហូតទទួលបាន​ភាពយុត្តិធម៍។ ប៉ុន្តែលោកស្រីរំពឹងថា ក្រសួងយុត្តិធម៍ នឹងមិនលើកលែងចំពោះមន្ត្រីប្រព្រឹត្តអំពើខុសច្បាប់នោះឡើយ។
សូម​បញ្ជាក់​ជូន​ថា​ ដើមចមដែលនាំអោយមានហេតុការណ៍ប្តឹងផ្តល់នេះកើតឡើង គឺផ្តើមចេញពីទំនាស់ដីធ្លីរវាងពលរដ្ឋ១ក្រុម និងស្ត្រីរងគ្រោះពីររូបជាដើមបណ្តឹងខាងលើ ដែលដីនោះមានទីតាំង​នៅក្នុងភូមិស្រយង់ខាងជើង ឃុំស្រយង់​ ស្រុកគូលេន ខេត្តព្រះវិហារ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោកស្រីទួនចន្រ្ទា ដីខាងលើនេះរូបគាត់បានកាន់កាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៨មានឯកសារត្រឹមត្រូវ។ ប៉ុន្តែនៅកំឡុងឆ្នាំ២០១៧មានជន​ខិលខូច១ក្រុមលួចធ្វើលិខិតកាន់កាប់(ក្លែង)​ជាន់លើប្លង់របស់គាត់​ ដែលជាលក្ខណ:ឃុបឃិតគ្នាជាប្រពន្ធ័​នៅឆ្នាំ២០១៩ ពេលជម្ងឺកូវិដ19 រាតត្បាត​ ក្រុមជនខាងលើបានលួចសាងសង់ខ្ទមនៅលើដីរបស់គាត់។ ទួនចន្រ្ទាបញ្ជាក់ថា ខ្ញុំជាម្ចាស់ដីដាក់សាក្សីគេមិនហៅទៅសាកសួរ​ បែជាហៅសាក្សីភាគីរំលោភកាន់​កាប់ដីទៅសាកសួរទៅវិញ នេះហើយហេតុផលដែលនាំអោយមានការប្តឹងផ្តល់ បែបនេះ។
អង្គភាពសារព័ត៌មានយើងពុំទាន់អាចសុំការពន្យល់ពីលោកចៅក្រម ជឹម សូជាថា និងលោកក្រឡាបញ្ជីឈ្មោះ កែវ បុលសម្បត្តិ​ បានទេព្រោះគ្មានលេខទូរស័ព្ទសម្រាប់ធ្វើការទំនាក់ទំនង។ អង្គភាពសារព័ត៌មានយើងរងចាំការបកស្រាយបំភ្លឺរាល់ម៉ោងធ្វើការពីថ្ងៃចន្ទដល់ថ្ងៃសុក្រ៕ ផ្លុង រ៉េត
លោក ​គង់​ គឹម​នី​ អភិ​បាល​ស្រុក​ស្នូល​ចាប់​ខ្លួន​អ្នក​កា​សែត​ដើម្បី​ជា​ថ្នូ​នឹង​កញ្ចប?...    អាន1518ដង លោក សមរង្ស៊ី និងលោក ម៉មសូណង់ដូ គ្មានឈ្មោះក្នុងបញ្ជីដោះលែងទេ   អាន1554ដង បែកធ្លាយពត៌មាន លោក ប្រាក់ សាំ មេបញ្ជាការវរៈ នគរបាល៨០៧ ទៅបំផ្លាញ សម្ភារៈ សមត្ថកិច្ចថៃ ក្រោ?...    អាន1976ដង ក្រុមឈ្មួញដឹកឈើខុសច្បាប់ធំៗ កំពុងក្លែងខ្លួនដឹកឈើតាមរឺម៉កចូលក្រុងសៀមរាបដូចហែកឋិន តែមេព...    អាន2601ដង CCHR ផ្តល់​អនុសាសន៍​ឲ្យរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិថ្មី បង្កើត​ទូរទស្សន៍​ជាតិ​ឯករាជ្យ​មួយ   អាន1795ដង ប្រធា​ន​ស្នា​ក់កា​រសន្តិសុ​ខលេ​ខ ៧០​២ ​ឈ្មោះ ​មាន ​ប៊ុនធឿន ​ចាប់ក្មេ​ងប្រុស​ម្នាក់​វាយឲ...    អាន1548ដង ក្រុម​យោធា​បាញ់​រះ​បណ្តាល​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ម្នាក់​រង​របួស​ធ្ងន់ ​ក្នុង​ទំនាស់​ដីធ្លី​នៅ​ខេ?...    អាន1787ដង ហេតុដែសនាំឲ្យអាយុខ្លីមាន៥យ៉ាង   អាន4369ដង បង្គោលភ្លើង១២ដើមរលំដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ បណ្តាល​អោយសៀមរាបគ្មាអគ្គីសនីប្រើ   អាន1725ដង Daily Promotion from Siem Reap Taxi Owner!   អាន2339ដង
លោក តៅសាវឿន និស្សិតគំរាមដាក់គ្រាប់បែកសម្លាប់លោក សខេង និងត្រូវដោះលែងក្នុងពេល​ឆាប់ និស្សិត​កំរិត​បរិញ្ញាប័ត្រ​ម្នាក់​ឈ្មោះ​ តៅ​សាវឿន មាន​ទីលំនៅ​បច្ចុប្បន្ន ឃុំ​លាងដៃ ស្រុក​អង្គរធំ ខេត្ត​សៀមរាប និង​ជា​អតីត​និស្សិត​សកលវិទ្យាល័យ​សៅ​ស៍​អ៊ី​ស​ថ៍​អេ​សៀ (South East...Read more
សេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ អគ្គលេខាធិការដ្ឋានព្រឹទ្ធសភា អគ្គលេខាធិការដ្ឋានព្រឹទ្ធសភា មានកិត្តិយសសូមជំរាបជូនសាធារណជនជ្រាបថា​ នាថ្ងៃសុក្រទី១០ ខែតុលាឆ្នាំ២០១៤ វេលាម៉ោង៨ព្រឹកព្រឹទ្ធសភា នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា និងបើកសម័យ​ប្រ​ជុំវិសមញ្ញព្រឹទ្ធសភានីតិកាលទី៣ (​ស...Read more
វីដេអូឯកសារស្តី​ពី​ រឿង​រាវ​របស់​លោក​ឈុត​វុទ្ធី វីរបុរស់អ្នក​ការពារ​ព្រៃ​ឈើ​លោក ឈុត-វុទ្ធី បាន​លាចាក​លោក​យើង​នេះ​ទៅ​ហើយ​ក្តី តែ​កិត្តិ​នាមដ៏ឧត្តុងឧត្តមល្បីសុះ​សាយ​គ្រប់​ទិស​ទី​ អំ​ពី​ស្នា​ដៃ​របស់​លោក​ នៅ​តែ​ដក់​ជាប់​ក្នុង​ក្រ​អៅ​ហេះ​ដូង​ជន​ជាតិ​ខ្ម...Read more
ករណីវាយទូរ ATMនៅក្នុង ផ្សារទំនើបឡាក់គីម៉ល យកលុយរាប់ម៉ឺនដុល្លាប៉ូលិសឃាត់ខ្លួនសន្តិសុខ២នាក់ សួរនាំ ខេត្តសៀមរាប៖ ទូរដកលុយរបស់ធនាគារចំនួន២របស់ធនាគារកាណាឌីយ៉ានិងធនាគារANZ Royal ដែលដាក់នៅក្នុងផ្សារទំនើបឡាក់គីម៉លត្រូវបានគេវាយកំទេចយកលុយអស់រាប់ម៉ឺនដុល្លា បច្ចុប្បន្នសមត្ថកិច្ចធ្វើការឃាត់ខ្លួនសន្តិសុខចំនួន២...Read more
ចាងហ្វាងសារព័ត៌មាន ព្រះច័ន្ទកម្ពុជា ត្រូវបានតុលាការកោះហៅពីបទ បរិហាកេរ្តិ៍តាមសារព័ត៌មាន លោក ប៉ាតសុខ ភេទប្រុស អាយុ៤៤ឆ្នាំ រស់នៅ​ភូមិវាល សង្កាត់ជ្រាវ ក្រុង​សៀមរាប ខេត្តសៀមរាប ត្រូវ​បាន​លោក សំរិទ្ធ សុខុន ព្រះរាជ​អាជ្ញា​រង​អម​សាលាដំបូងខេត្ត​សៀមរាប ចេញ​ដីការ​កោះ​ហៅអោយ​ចូល​បំ​ភ្លឺនៅ​ថ្ងៃទី១៩ ខ...Read more
បាត់កូនស្រីក្រមុំអាយុ១៨ឆ្នាំ ពីផ្ទះ២០ថ្ងៃ សង្ស័យគេយកទៅលក់ ស្រ្តីម្នាក់ បានមកយំស្រែកប្តឹងភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានអគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ ប្រចាំខេត្តកំពង់​ឆ្នាំង ឲ្យ​ជួយ​​ផ្សាយព័ត៌​មានរក​កូនស្រី ដែលបានបាត់អស់រយៈពេល២០ថ្ងៃហើយ បន្ទាប់ពីយុវជនម្នាក់ ​នៅ​ក្នុង​ភូមិ​ជាមួយគ្...Read more
គ្រូពេទ្យឡើងតណ្ហាដល់កំរិត ចាក់ថ្នាំរំលោភប្រពន្ធអ្នកជំងឺបានសម្រេច រឿងដ៏​ចម្លែក​ដែល​ពុំ​ដែល​ធ្លាប់​លឺមួយ​បាន​កើត​ឡើងដោយ​ គ្រូពេទ្យ​​បង្អែក​ ​ផ្នែក​វះកាត់​​ម្នាក់​​បាន​រត់គេច​ខ្លួន​ពី​​មន្ទីរពេទ្យ​បង្អែក​ខេត្តក្រចេះនៅ​​​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១៨​ ខែកក្កដា​ ឆ្នាំ​២០១៥​នេះ​ បន្ទ...Read more
មេព្រៃឃុំស្រែណូយមិនចាត់ការដេប៉ូលក់ឈើឈ្មោះ ស្រែណួយ បើទោះបីជាដឹងថាលោក ឆាយ ថៅកែដេប៉ូទិញឈើខុសច្បាប់ក៏ដោយ ដេប៉ូលក់​ឈើ​មួយកក្លែងឈ្មោះ ស្រែណូយ ស្ថិត​នៅ​ឃុំ​ស្រែ​ណូយ​ ស្រុក​វ៉ារិន ខេត្ត​សៀមរាប ដែល​ត្រូវ​បាន​គេ​ស្គាល់ថា ម្ចាស់ដេប៉ូខាងលើ​នេះមាន​ឈ្មោះ ឆាយ ភេទ​ប្រុស​អាយុ​ប្រហែល​ជាង​៣០​ឆ្នាំ បាន​ប្រ​មូល​ទិញ​ឈើ​ខុ...Read more
តុលាការសម្រេចឃុំខ្លួនលោក សុខប៊ុន ដាក់ពន្ធនាគារបណ្តោះអាសន្នករណីប្រើអំពើហិង្សាលើកញ្ញាសាសា យោង​តាម​មន្ត្រី​តុលាការថ្លែងអោយ​ដឹង​ថា នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០១៥ លោក លាង​សំ​ណាត់ ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​សម្រេច​ឃុំខ្លួន​លោក សុខ ប៊ុន អតីត​ប្រធាន​ក្រុមហ៊ុន TEHO Devel...Read more