ទី៥៖ ប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តកណ្ដោល ឃុំពង្រលើ ស្រុកជីក្រែង
ទី៦៖ ប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តក្សាក ឃុំខ្វាវ ស្រុកជីក្រែង
ទី៧៖ ប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តដូនកាយថ្មី ឃុំស្នួល ស្រុកក្រឡាញ់
ប្រភពបានបញ្ចាក់ថា ការចំណាយថវិកានៅមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្តសៀមរាប សម្រាប់ការងារថែទាំជាប្រចាំប្រព័ន្ធធារាស្រ្ត និងជុសជុលអាគារមន្ទីរ​ ក្នុងមួយឆ្នាំៗ គឺ អស់ប្រាក់សរុបខ្ទង់១០០០លានរៀល ថវិកាខ្ទង់ចំណាយរបស់មន្ទីរផ្ទាល់ និងរបស់ក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម។ ចំពោះថវិកាខ្ទង់ចំណាយរបស់មក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម បានផ្ដល់មកមន្ទីរតាមរយះការចចារថ្លៃ ប៉ុន្តែខ្ទង់ថវិកាមួយផ្នែកធំលោកប្រធានមន្ទីរ នួន គ្រឹះស្នា បានក្ដោមយកស៊ីចាយតែម្នាក់ឯង ដោយគាត់បានចំណាយតិចតួចសម្រាប់អោយអ្នកបើកគ្រឿងចក្រជីកស្ដា និងទិញដែកស៊ីម៉ងត៏ជុសជុល។ ក្រៅពីនោះលោកប្រធានមន្ទីរគាត់យកសឹងទាំងអស់យ៉ាងច្រើនចែកមន្ត្រីជំនិតនៅការិយាល័យរដ្ឋបាលតិចតួច ឯកូនចៅថ្នាក់ក្រោមដ៏ទៃទៀត ទទេស្អាតតែម្ដង។
ចំណែកថវិកាខ្ទង់ចំណាយផ្ទាល់របស់មន្ទីរ ធ្វើលទ្ធកម្ម ដេញថ្លៃ និងពិគ្រោះថ្លៃ ដោយក្រុមលទ្ធកម្មដែលមានលោក នួន គ្រឹះស្នា ប្រធានមន្ទីរ និងជាប្រធានក្រុមលទ្ធកម្ម គឺការធ្វើឡើងបែបចង់ម៉ុង ដោយអ្នកដេញថ្លៃគេរៀបចំបក្ឋពួក ចុងក្រោយការងារទាំងអស់លោកប្រធានមន្ទីរ នួន គ្រឹះស្នា ជាអ្នកចាត់ចែងទាំងដដែលជាដដែល លទ្ធកម្មគេរៀបឡើងដើម្បីបង្រ្គប់និតិវិធីតែប៉ុណ្ណោះ ធាតុពិតរឿងកុហក់ ដើម្បីពុករលួយ។
ប្រភពព័ត៌មានពីមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយម ខេត្តសៀមរាប បានបង្ហើបថា លោក នួន គ្រឹះស្នា ប្រធានមន្ទីរធនធានទឹកខេត្តសៀមរាប ក្នុងរយៈពេលប្រមាណជាង១០ឆ្នាំមកនេះពិតត្រូវប៉ាន់ខ្លាំងចំពោះការកិបកេងថវិកាចំណាយរបស់មន្ទីរធនធានទឹកដែលជាហេតុធ្វើឲ្យរូបគាត់ក្លាយជាអ្នកមានធំនៅខេត្តនេះ។
ជុំវិញបញ្ហាខាងលើនេះមន្រ្តីមួយចំនួនបម្រើការងារនៅមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្តសៀមរាប បានសម្តែងការជឿជាក់លើឯកឧត្ដមកិត្តិនីតិកោសលបណ្ឌិត ឱម យ៉ិនទៀង ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ និងក្រសួងពាក់ព័ន្ធ ពិសេសឯកឧត្ដម លឹម គានហោ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម និង ឯកឧត្តម ទៀ សីហា អភិបាលខេត្តសៀមរាប គប្បីសហការគ្នាស៊ើបអង្កេតពិនិត្យ និងស្រាវជ្រា វរឿងអាស្រូវខាងលើនេះផង។ ព្រោះបើបណ្តែត បណ្តោយ ទៀតអ្នកខាត បង់ គឺ រដ្ឋ និងប្រជាពលរដ្ឋ។
ទាក់ទងព័ត៌មានខាងលើគេហទំព័រ ផែនដីថ្មី មិនអាចរកការបំភ្លឺពីលោក នួន គ្រឹះស្នា ប្រធានមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្តសៀមរាប បាននោះទេដោយទូរស័ព្ទចូលតែលោកមិនទទួល។ ចំណែកកាសែតកម្ពុជាសុវណ្ណភូមិ ក៏ពុំអាចសុំការបកស្រាយណីលោក នូន គ្រឹះស្នា បានដែរ ព្រោះគ្មានលេខទូរស័ព្ទសម្រាប់ធ្វើការទំនាក់ទំនង៕ ប្រភព: PDT NEWS
លោកអធិការនគរបាលក្រុងសៀមរាប បញ្ជាអោយធ្វើការឃាត់ខ្លួន ជនសង្ស័យចំនួន០២នាក់ ពាក់ព័ន្ធករណី ...    អាន1755ដង ទំនិញគេចពន្ធនៅតែបន្តដឹកចូលពីប្រទេស ថៃតាមច្រកជាច្រើននៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ   អាន1712ដង ក្រុមដាវសាំម៉ូរៃប្រាំមួយនាក់ត្រូវបានឃាត់ខ្លួនបន្ទាប់ពីកាប់មនុស្សស្លាប់   អាន1687ដង រថយន្តទាហ៊ានដឹក​ឈើ​បើក​បុក​មនុស្ស​ស្លាប់​៣​នាក់​គួរ​អោយ​រន្ធត់   អាន1707ដង កក្រើកសង្គមហ្វេសប៊ុគ សម្ដេចព្រះសង្ឃរាជមួយអង្គ យកអ្នកលក់ឡេធ្វើជាទីប្រឹក្សាផ្ទាល់   អាន1605ដង លោក ឱម យ៉ិនទៀង មើលការពុករលួយនៅច្រករបៀងព្រំដែនអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែតផង   អាន1627ដង មិនទាន់ទាំងបានចេញការចរនាបទថ្មីផង អាខ្លោងទ្វារចាស់ត្រូវបានឆេះគ្មានសល់ផេះ   អាន2254ដង លោក ​ខៀវ កញ្ញារីទ្ធ​ ព្រមាន​ដក​អាជ្ញា​ប័ណ្ណ​ពី​ស្ថាប័ន​ដែល​ផ្សព្វផ្សាយ​គ្រឿង​​ស្រវឹង​?...    អាន1512ដង ទ្បានបុកម៉ូតូរឺម៉កដឹកបនែ្លពលរដ្ឋចាប់បានតៃកុង តែប៉ូលីសដោះលែងស្ងាត់ៗ   អាន1859ដង ទំនៀមសែនក្រុងពាលី   អាន2968ដង
អាជ្ញាធរចុះរុះរើផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅជិត៣០ឆ្នាំដើម្បីពង្រីកផ្លូវ ដោយគ្មានសំណងមួយកាក់មួយសេន អាជ្ញាធរ​ក្រុង​ ហែរហម​អមដោយ​សមត្ថកិច្ច​ចំរុះ និង​ដឹក​នាំដោយ​លោក សោម សម្បត្តិ អភិបាល​រង​ក្រុង​ទទួល​បន្ទុក​ផ្នែក​សណ្តាប់​ធ្នាប់ និង​ចូល​រួម​ដោយ​កញ្ញា ទីវ គឹមកល្យាណ ព្រះ​រាជ​អា​ជ្ញា​រង​សា​លា​ដំ​បូង​ខេត្ត...Read more
ឧកញ៉ា អ៊ូ ឆាយ ជាមេកន្ទុយលេខដ៏ធំជាងគេក្នុងរាជធានីភ្នំពេញគ្មានសមត្ថកិច្ចណាហ៊ានចេញមុខបង្ក្រាបទល់តែសោះ បន​ល្បែងស៊ីសង​បាន​ក្លាយ​ជា​សត្រូវ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​និង​បំពាន​ទៅ​នឹង​គោលនយោបាយ​ភូមិ​-​សង្កាត់ មាន​សុវត្ថិភាព​ហើយ​ក៏​ត្រូវមាន​វិធាន​ករ​លុបបំបាត់​ជា​បន្ទាន់​ផង​ដែរ​ប្រយោជន៍ ​ដើម្បី​ការពារ​សន្ដិសុខ សណ្ដាប...Read more
បុរសស្មោះស្នេហ៍គិតខ្លី សម្រេចចិត្តចងកសម្លាប់ខ្លួនទៅតាមសង្សារ ក្មេងខ្ចីខ្លីប្រាជ្ញាព្រោះតែស្នេហាធ្វើ​អោយ​យុវជន​ម្នាក់សម្រេចចិត្ត​សម្លាប់ខ្លួន ដែល​សាសពជន​រង​គ្រោះត្រូវបាន​ក្រុមគ្រួសារ​ប្រទះឃើញ​ស្លាប់ ដោយ​មាន​ចំណង​ខ្សែ​គោ​ចង​ក​នៅលើ​ដើម​ព្រីង​ខាងក្រោយ​​ផ្ទះប្រមាណ​១...Read more
លោក ញ៉ឹម ស៊ីវ័ន្ត នាយសង្កាត់រដ្ឋបាលជលផលជីក្រែង កំពុងបើកដៃអោយអ្នករកស៊ីដាក់ឆ្នុកក្នុងដែនគ្រប់គ្រងរបស់ខ្លួម ការ​​ចិញ្ចឹម​ត្រី​ឆ្ដោរល្មើស​ច្បាប់​ច្រើន​ហួសប្រមាណ ​ធ្វើអោយ​មាន​តម្រូវការ​ត្រី​ល្អិត​យកមក​ធ្វើ​​ជា​ចំណី​ត្រីឆ្តោរ​ទាំង​នោះ​​ច្រើនឡើងៗ​ ដោយ​ការ​ប្រើ​ឧបករណ៍​​​នេសាទ​ចាប់​យក​​ត្រី​ល្អិត​ច្រើនជាងគេ​ក្នុង...Read more
លោកស័ក្តិ៥ ឃុន ជឿន រងការរិះគន់ពីពលករឆ្លងដែនខុសច្បាប់ និងបន្រ្តីក្រោមឱវាត ប្រភពបាននិយាយ​ថា លោក ឃុន ជឿន  បាន​បញ្ជាឲ្យ​កូនទាហានទារប្រាក់ពី​ពលករ​ខ្មែរ ដែល​ចេញ​និង​ចូល​ប្រទេស​ថៃ ម្នាក់​ចំនួន ២០​បាត តាម​ច្រក​របៀង​នានា ចាប់ពី​ភូមិ​សិលា​ខ្មែរ ទំនប់​ដាច់ រហូតដល់​ភូមិ​ចំការ​គរ ...Read more
មេ​ឈ្មួញ ​លឹម​ ប៊ុ​ណ្ណា​(ហៅ​ខ្នា) ដឹក​ឈើ​ខុសច្បាប់ឆ្លងកាត់ទឹកដីខេត្តត្បូង​ឃ្មុំ​ទៅ​លក់​ស្រុក​យួន​បានរ​លូន​ដោយ​មាន​ការឃុប​ឃិត​ជាមួ​យសម​ត្ថកិច្ច​គ្រប់​ស្ថា​ប័ន ប្រភពពី​ឈ្មួញ​រកស៊ី​ឈើ​​បាន​ឲ្យ​ដឹងថា​មេ​ឈ្មួញជាឧញ្ញ៉ាលឹមប៊ុណ្ណា(ហៅខ្នា)  មាន​មេការ​ម្នាក់​ឈ្មោះ សាន ច​យជាមនុស្សមានជំនាញជាច្រើនឆ្នាំខាងយកលុយឲស្ថាប័នពាក់ពន្ធ័​ទើប ប្រព្រឹត្តទៅ​ដោយ​​រលូនបើសិនជាមិនល...Read more
ចំណុចដែលបុរស់មិនចូលចិត្តស្រ្តី -ចរិតប្ញកពារដូចប្រុស -ចាត់ចែងក្នុងគ្រប់រឿង -ប្រកែកយកឈ្នះគ្មានហេតុផល -ចូលចិត្តប្រើហិង្សា -ចូលចិត្តយកឈ្នះដោយគ្មានហេតុ -អួតអាងក្រអឺក ក្រទម -ចំណាយពេលវេលាឥតមានប្រយោជន៍ -គ្មានការងារធ្វើច្បាស់លាស់ -ម...Read more
បរិយាយថ្ងៃនេះ៖ វេទិការបុណ្យអ៊ំទូកខេត្តសៀមរាបជាការរួមចំណែកបំផ្លាញព្រៃឈើ បុណ្យអ៊ំទូក​ជា​ពិធី​បុណ្យប្រ​វត្តិ​សាស្រ្ត​មួយ​ដែល​ប្រ​ជា​ជន​ខ្មែរ​តែង​តែ​ប្រា​រព្វ​ធ្វើ​ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំនៅ​ក្នុង​ប្រ​ទេស​កម្ពុជា​តាំង​ពី​យូរ​លុង​ណាស់​មក​ហើយ​រហូតមក​​ទល់​​​និង​​បច្ចុប្បន្ន​ ហើយ​នៅ​ឆ្...Read more
រថយន្តយក្សដឹកឈើរបស់ក្រុមហ៊ុន ហួតម៉េងរីតា ក្រឡាប់ផ្ងាជើងតៃកុងរបួសធ្ងន់ យោង​តាម​ប្រ​ភព​ព័ត៌មាន​បាន​រាយការណ៍បានឲ្យដឹងថា នៅម៉ោង ៣ រំ​លង​អាធ្រា​ត្រថ្ងៃទី៥ឈាន​ចូល​ថ្ងៃទី៦ ខែ​កញ្ញា ឆ្នាំ២០១៥ យប់មិញនេះ រថយន្តយីឌុប​របស់ ក្រុម​ហ៊ុន​ដី​សម្បទាន ហួតម៉េងរីតា បានក្រឡាប់​ខ្ជាក់ចេញ​សុទ្...Read more