ត្រពាំងបុរាណឈ្មោះ(ត្រពាំងគ្រួស)កំពុងរងការ បំផ្លាញ តាមរយ:ជីកយកអាចម៍ដីលក់ ពីសំណាក់ក្រុមឈ្មួញមានអំណាច
ដោយៈ ផ្លុងរ៉េត ខេត្តសៀមរាប ថ្ងៃទី 31 ខែ 03 ឆ្នាំ 2023 វេលាម៉ោង 01:29 នាទី ចំនួនអានៈ 1322
ត្រពាំបុរាណមួយដែលមានឈ្មោះថា (ត្រពាំងគ្រួស) បានកំពុងរងការបំផ្លាញក្រោមថ្វីដៃឈ្មួញ​ដ៍មាន​ឥទ្ធិពល តាមរយ:​ជីកយក​អាចម៌​ដីលក់ ក្រោម​​​​​ហេតុផល ស្តុបទឹកដើម្បីប្រជាពលរដ្ឋ និងសួនកំសាន្តផ្សេងៗ។
ត្រពាំងបុរាណឈ្មោះត្រពាំងគ្រួស ដែលកំពុងរងការបំផ្លាញនេះ ស្ថិតនៅភូមិគ្រួស សង្កាត់ស្វាយដង្គំ ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប។ បច្ចុប្បន្នឈ្មួញបានកំពុងដាក់គ្រឿងចក្រចូលជីកយកអាចម៍ដីដឹកលក់យ៉ាងគគ្រឹក​គគ្រែង ដែលមើលទៅហាក់បីដូចជាក្រុម ពួកគេជាម្ចាស់ត្រពាំងបុរាណអីយ៉ាងចឹង។
ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងភូមិសាស្ត្រខាងលើបានអោយ ដឹងថាត្រពាំ(គ្រួស)មួយនេះជាកេរតំណែលតាំងពីដូន តាមកម្លេះ ប៉ុន្តែពេលនេះបែរជាឃើញគ្រឿងចក្រចូលជីកកាយដឹកអាចម៍ដីចេញ យកទៅលក់ព្រោងព្រាត មិនដឹងថា អ្នកណាអោយជីក ឬពួកគេចង់បំបិទភស្តុ តាង បំផ្លាញទំរង់ដើមនៃត្រពាំង ហើយឃុបឃិតគ្នាហ៊ុពទ្ធ័យកធ្វើជាកម្មសិទ្ធិឬយ៉ាងណាទេ។
ក្រុមពលរដ្ឋខាងលើ បង្ហាញពីក្តីបារម្ភ ពីការបាត់បង់ត្រពាំងបុរាណ និងបាត់បង់អាយុជីវិត្តមនុស្សនិងសត្វ នៅរដូវវស្សា ព្រោះថាកន្លងទៅ ព្រោះតែការជីកស្រះត្រពាំងហើយគ្មានការគ្រប់គ្រងច្បាស់លាស់ បង្កអោយមនុស្សនិងសត្វបាត់បង់ជីវិត្តជាហូហែរ។ ពួកគាត់ (ពលរដ្ឋ)ស្នើសុំអាជ្ញាធរពាក់ពន្ធ័ចុះពិនិត្យ និងមានវិធានការលើករណីនេះ.។
ប្រជាពលរដ្ឋបញ្ជាក់ថា រាល់ត្រពាំង និងទីទួលបុរាណ អាជ្ញាធរតែងហាមឃាត់រាល់ការសាងសង់លំនៅដ្ឋាន។ ប៉ុន្តែនៅក្បែរត្រពាំងគ្រួស ត្រូវបានគេសាងសង់បូទិច និងជីកយកអាចម៍ដីលក់យ៉ាងគគ្រឹកគគ្រែង តែអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ បែរជារក្សាភាពស្ងៀម ស្ងាត់បំផុតទៅវិញ ។​ ជុំវិញ​ការជីកដីត្រពាំងបុរាណខាងលើ អង្គភាពសៀមរាបធូដេ នៅមិនទាន់ទទួលបានការផ្តល់ព័ត៌ មានជាក់លាក់អំពីច្បាប់អនុញាតិរបស់មន្ត្រីជំនាញ ឬថៅកែគ្រឿងចក្រនៅឡើយទេ។ ប៉ុន្តែល្បីតៗគ្នាថាការជីកស្តារនេះក្រោមរូបភាពអភិវឌ្ឍន៍។ អង្គភាពយើងរងចាំឆ្លើយតប រាល់ម៉ោងធ្វើការ ចំពោះការប្រតិកម្ម៕
ពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន​នៅ​ស្រុក​ពួក​ជម្លៀស​ចេញ​ពី​លំនៅ​ដោយសារ​ទឹក​ជំនន់    អាន1748ដង លោក ​ខៀវ កញ្ញារីទ្ធ​ ព្រមាន​ដក​អាជ្ញា​ប័ណ្ណ​ពី​ស្ថាប័ន​ដែល​ផ្សព្វផ្សាយ​គ្រឿង​​ស្រវឹង​?...    អាន1512ដង ប៉េអឹមចល័តតាមដងផ្លូវជាតិលេខ៦មិនបង្រ្កាបរថយន្តដឹក ឈើបែជាកំពុងកាងរថយន្តដឹកឈើ ទៅវិញ   អាន1841ដង បញ្ជូន​ជនសង្ស័យ​កាង​ឈើ បោង ពុទ្ធា​រិ​ទ្ធ ​ទៅ​តុលាការខេត្ត​ពោធិ៍សាត់​   អាន1757ដង លោកម៉ៅពៅស្នងការខេត្តព្រះវិហារត្រូវបានបញ្ជូនទៅអគ្គនាយកដ្ឋានបុគ្គលិក   អាន1710ដង ក្រុមប៉ូលីសរបស់​រដ្ឋា​ភិបាល​បាន​ប្រើ​គ្រាប់​បែក​ផ្សែង ឡានបាញ់ទឹក និង​ប្រើ​អំ​ពើ​ហឹង្ស...    អាន1722ដង ឃាត់ខ្លួន ជនជាតិចិន១៦៤នាក់ ពាក់ព័ន្ធករណី បើកល្បែងភ្នាល់តាមប្រព័ន្ធ Internet នៅក្នុងក្រុងសៀមរ?...    អាន1606ដង ភពផែនដីកើនកំដៅដោយសារតែ ឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់   អាន2137ដង ក្រុម​ហ៊ុ​ន​ឧក​ញ៉ា ​​ទ្រី ភាព​ កំព​ង់​កា​ប់បំ​ផ្លាញ​ព្រៃ​ឈើ​   អាន1574ដង សមត្ថកិច្ចបង្រ្កាបទីតាំងមួយកន្លែងលួចផលិតគ្រឿងញៀននៅស្រុកភ្នំស្រួច   អាន1661ដង
គេវាយ​ស្តូបអដ្ឋិធាតុអ្នកស្នេហាជាតិក្នុងស្រុកថ្មពួក​យកដីលក់ ​ពលរដ្ឋសុំអោយរដ្ឋាភិបាល​ជួយ​ចាត់វិធានការផង ក្នុង​វេទិកាសេរី​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១៨​ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៤​កន្លងទៅ នៅក្នុង​ស្រុក​ថ្មពួក​លោក​គោ​សុំ​សារឿ​ត អភិបាល​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​បាន​លើកឡើង​ថា ​អាជ្ញាធរ​ចាំតែ​សម្រួល​តាម​ក្រោយ​ទេ​ចំពោះ​ដី​ស្តូប​ដែល​ដា...Read more
លោក សុខប៊ុន បានត្រឡប់មកដល់កម្ពុជានៅព្រឹកថ្ងៃទី១៨នេះ ដើម្បីចូលខ្លួនបំភ្លឺរឿងប្រើអំពើហឹង្សាលើកញ្ញា សាសា យោង​តាម​ប្រ​ភពព័ត៌​មាន​ច្បាស់​ការ​បាន​អោយ​ដឹងថា លោក​សុខ​ប៊ុន​បាន​ត្រ​ឡប់​មក​ដល់​ទី​ក្រុង​ភ្នំ​ពេញ​វិញ​ហើយ​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី១៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០១៥នេះ ដើម្បី​ចូល​បំ​ភ្លឺ​ក្នុង​សំ​ណុំ​រឿង​ប្រើ​អំ​ពើ​ហឹង្សា...Read more
សេចក្តីជូនដំណឹងស្តីពី លទ្ធផលនៃកិច្ចប្រជុំគណកម្មាធិការអចិន្រ្តៃយ៍ព្រឹទ្ធសភានៃថ្ងៃទី០៩ខែតុលាឆ្នាំ២០១៤ អគ្គលេខាធិការដ្ឋានព្រឹទ្ធសភា មានកិត្តិយសសូមជំរាបជូនសាធារណជនជ្រាបថា​ នាថ្ងៃព្រហស្បត៍ទី០៩ខែតុលាឆ្នាំ២០១៤ (សូមចុចលើ​រូបភាពខាងក្រោម ដើម្បីអានបន្ត)...Read more
លោក រ័ត្នចាន់ណា មេបញ្ជាការរងប៉េអឹមខេត្តត្បូងឃ្មុំ ជាឈ្មួញជួញដូរឈើប្រណិតយ៉ាងសកម្ម មានសេក្តីរាយ​ករាណ៍មកថា មេបញ្ជាការរង​កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ឈ្មោះ រ័ត្ន​ចាន់ណា មិនបាន​​អនុវត្តន៍​ឱ្យបាន​ត្រឹមត្រូវ តាម​តួនាទី​និង​ភារកិច្ច​របស់​ខ្លួន​នោះទេ​ តែ​ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​លោក រ័ត្នចាន់ណា កំព...Read more
ឃាតករសម្លាប់បងស្រីបងបង្កើតរបស់ខ្លួន នៅស្រុកចំការលើ ត្រូវនគរបាលចាប់ខ្លួនបានហើយ ឃាតករដែជាជនដៃដល់​ដែល​បាន​វាយ​សម្លាប់​ស្ត្រី​មេម៉ាយ​ម្នាក់​នៅ​ស្រុក​ចំការលើ​បាន​ត្រូវ​សមត្ថកិច្ច ចាប់ខ្លួនបាន​ហើយ​នៅ​ម៉ោង​២​រសៀល ​ថ្ងៃទី​០៥​ ខែធ្នូ ​ឆ្នាំ​២០១៤​នេះ ក្រោយ​ពី​រត់​គេច​ខ្លួន​​បាន​មួយ​រយះ។ ...Read more
ហេតុ៧ប្រការដែលបុរសស្រ្តីយល់ដឹង ហេតុ៧ប្រការដែលបុរសស្រ្តីយល់ដឹងគឺ៖ ១- ស្គាល់ហេតុ        ២- ស្គាល់ផល់       ៣- ស្គាល់ប្រពន្ធ        &nb...Read more